Beyin Anevrizması Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Beyin Cerrahisi - Medical Park Beyin Cerrahisi

Beyin Anevrizması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beyin damarı duvarının zayıflayan bir kesiminde oluşan genişlemeye anevrizma, halk arasında bilinen adıyla “baloncuk” deniyor. Hipertansiyon, diyabet, sigara, alkol ve kafa travmaları anevrizmanın neden-leri arasında. Bu baloncuğun yani anevrizmanın patlaması ise beyin kanamasına neden oluyor. Her yaş grubunda görülebilen, ama özellikle kadınları ve 40-60 yaş arası kişileri seçen bu hastalık, beyin kana-masına neden olduğunda, zamanla yarış başlıyor. Çünkü erken teşhis edilemediği için beyin kanaması geçiren anevrizma hastalarının yüzde 10-15’i çoğu kez sağlık birimine ulaşmadan hayatını kaybediyor.

ANEVRİZMA SESSİZ BİR HASTALIK!

Medical Park Fatih Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Ahmet Çetinkal beyin anevriz-malarının kimi vakalarda belirti verdiğini, kimi vakalarda ise sessiz kalabildiğini söylüyor. Op. Dr. Çetinkal hastalığın ilk işaretlerini şöyle sıralıyor:

Hastalık, beyinde kanama yapmadan önce de bazı belirtiler verebilir. Bunlar; konuşma ve yürüme bo-zuklukları, görme bozuklukları, göz ve yüz ağrıları, kuvvet veya his kaybı, bunama ve bıçak saplanır gibi ani baş ağrısı olabilir. Bu belirtilerin üzerine gidilerek yapılan MR ve bilgisayarlı tomografi, tanıda kolay-lık sağlar. Kesin teşhis ise beyin anjiyografisi ile konur.

ANEVRİZMA TEŞHİSİ KONAN HASTA NE YAPMALI?

Erken teşhis edilen beyin anevrizması eskiden açık beyin ameliyatı ile tedavi ediliyordu. Günümüzde ise anjiiyografik yöntem ve bu tedavinin uygulandığı referans merkezleri var. Op. Dr. Çetinkal “Beyin anevrizmasının tedavisinde kullanılan anjiiyografik yöntemde kafatası açılmadan genişleyen damar doldurulur. Ancak bu tedavinin nöroradyoyologlar tarafından ve teknik/radyolojik alt yapısı olan merkez-lerde uygulanması gerekir. Bu merkezlerde nöro-anestezist ve nöroşirürji yoğun bakım ünitesi bulunduğu için vakalar multidisipliner bir yaklaşımla tedavi edilir” diyor.

KANAMA BAŞLADIĞINDA ZAMANLA YARIŞ BAŞLAR!

Hastalığın kanama ile ortaya çıkması halinde ise zamanla yarış başlıyor. Kanama nedenin tespiti için geçen süre de dahil olmak üzere; hastanın yaşı, kanamanın nedeni olan anevrizmanın yerleşimi, ka-namanın miktarı ve beyinde yarattığı ödem tablosuna göre, ilk 48 – 96 saatlik sürede vakaya cerrahi müdahale yapılıyor. Sonrasındaki sıkı bir yoğun bakım takibi başlıyor.

İLK İKİ HAFTA ÇOK ÖNEMLİ!

Op. Dr. Çetinkal anevrizmal beyin kanaması gelişen hastaların yüzde 10-15’inin sağlık birimine ulaşa-madan hayatını kaybettiğini söylüyor: “Müdahalenin ardından en az iki hafta hastanın çok yakından takip edilmesi gerekiyor. Çünkü damarda artan oranda kanama riski bulunuyor. Örneğin tekrar kanama riski ilk gün için yüzde 4 iken, 2-14 gün arası yüzde 15-20’ye çıkıyor. Bu nedenle gerek ameliyat edilen, gerekse de ameliyat edilmeden takip edilen anevrizmal beyin kanaması geçiren hastalar 3-14 gün ya-kından takip edilmelidir”.